Klímasemleges távhő: sok ösvény vezet a szénkivezetéshez
A kommunális távhőszolgáltatás klímasemleges átalakításánál nem létezik egyetemleges megoldás.
Szóba jöhet többek között a folyóvizek hőtartalmának kinyerése, a napenergia és az ipari hulladékhő hasznosítása, valamint a hulladékégetés is. Egy, a német Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal részére készített tanulmány bemutatja, hogy a hőszolgáltatóknak milyen lehetőségeik vannak arra, hogy búcsút vegyenek a gáz- és széntüzeléstől, és hogy mit kell tennie a szövetségi kormánynak az átalakítások felgyorsítása érdekében.
Németországban a távhőtermelés jelenleg még kb. 80 %-ban gázzal és szénnel történik. A szövetségi kormányzatnak az a célja, hogy 2030-ig a távhő 50 %-a klímasemleges módon kerüljön megtermelésre. Ennek elérése érdekében a hivatkozott tanulmány egy Megújuló Hőenergia Infrastruktúra Törvény (EWG) megalkotását javasolja többek között a következő tartalommal:
- A hatékony távhőhálózatok létesítésének szövetségi támogatását törvényileg garantálni kell.
- A kommunális hőenergetikai tervezést kötelezővé kell tenni.
- Kötelező közbenső lépéseket kell előírni, amelyekkel a távhőhálózatok üzemeltetői 2045-ig elérhetik a hálózataik teljes klímasemlegességet.
- A nagytérfogatú hőtárolók, és nagyteljesítményű hőszivattyús berendezések tervezését fel kell gyorsítani, a hulladékhő hasznosítását kötelezővé kell tenni, és meg kell teremteni a használati melegvíz környezeti hőenergiával való megtermelésének lehetőségeit.
Forrás: haustec.de