Fűtéskorszerűsítés, fűtésszerelés, gázszerelés, napkollektor rendszerek

Épületszerkezetbe integrált kisteljesítményű hőszivattyú melegvíz-termelésre

Osztrák kutatók a SaLüH projekt keretében megoldásokat dolgoztak ki az olyan lakások melegvíz-termelésére vonatkozóan, amelyekben alig áll rendelkezésre hely az épületgépészeti berendezések elhelyezésére.

A kisteljesítményű hőszivattyúk különösen alkalmasak a lakásfelújításokhoz, mert nem igényelnek gáz- és égéstermék-csatlakozást. Hőforrásként a külső levegő, vagy a szellőztető-berendezés távozó levegője jöhetnek szóba.

A társasházak felújításánál gyakran előfordul, hogy központi melegvíz-termelés nem valósítható meg, például, mert nincs hely a felszállóvezetékeknek. A HMV-termelésnél a legnagyobb helyigénye a tárolónak van. Egy lapos kialakítású tárolónak az épületszerkezetbe való intergrálására például dupla T-tartós faszerkezetű fal esetén az üreges térben van lehetőség. Ennek a megoldásnak a hátránya, hogy a tároló egyik oldala kifelé mutat, így az üregbe befújt cellulóz-hőszigetelés ellenére viszonylag nagy hőveszteség jelentkezik.

Egy másik megoldás az, ha függönyfalas megoldás esetén a tárolót az ablak alatt a parapetbe építjük be. Felújítások esetén a falat kívülről még egyébként is hőszigeteljük, így itt az előbbi hátrány nem áll fenn, viszont az ablak alatti hely nem minden ablakméret esetén elegendő a tároló berendezések elhelyezésére.

A hőszivattyúnak a külső levegővel való ellátásának praktikus megoldása ha a kültéri egységet a ventilátorral és a hőcserélővel a homlokzatba integráljuk.  

(Forrás: Erneuarbare Energie, 2019. 02.)

Cégkereső

 

Keresés a cikkekben