Fűtéskorszerűsítés, fűtésszerelés, gázszerelés, napkollektor rendszerek

Törvénytervezet a fűtéskorszerűsítés támogatására

A levegőben szálló por mennyiségének csökkentése érdekében a tervek szerint jogszabály rendelkezik majd a szilárd tüzelőanyagok lakossági tüzelőberendezésekben történő elégetéséről. A törvényhozás így közvetetten a fűtéskorszerűsítés és a kazáncsere gyakoribbá válását segíti elő.

Idén, az év első két hónapjában több magyarországi településen is az egészségügyi határérték fölé emelkedett a szálló por koncentrációja. A káros hatások kiküszöbölésére hamarosan a parlament elé kerül a szilárd tüzelőanyagok – szén, lignit, tőzeg, biomassza, pellet – elégetéséről szóló törvény. (Napjainkban csak az egyes folyékony tüzelőanyagok kéntartalmának csökkentéséről szóló rendelet ügyel a fűtés környezetkímélő voltára.)

Az országgyűlés honlapján Fazekas Sándor, vidékfejlesztési miniszter közölte, hogy a jogszabály elkészítését felmérések előzik meg. A tájékozódás azért is fontos, mert még uniós szinten sincs egységes szabályozása a területnek, csak bizonyos nemzetközi szabványok ismertek, amelyeket az épületgépészeti tervezés és a fűtésszerelés során valamint a fűtés folytatásakor is figyelembe kell venni. Az Európai Bizottság 2013 decemberében benyújtotta levegőtisztaság-védelmi javaslatcsomagot. Ennek része a közepes (1-50 MWth közötti) tüzelőberendezéseket érintő irányelv, amelynek tárgyalása idén kezdődik.

A vidékfejlesztési tárca vezetője írásában emlékeztetett arra, hogy energetikai fejlesztéshez tavaly az 1971 után épült, minimum 20 lakásos, téglaépítésű társasházak 834 millió forint összértékű pályázatot vehettek igénybe. Nyílászárók cseréjét, hőszigetelést, épületgépészeti felújítást lehetett megoldani a rendelkezésre álló pénzből. Az elmúlt négy évben pedig a lakóépületek energiahatékonyságának növelését, a káros anyag kibocsátásának csökkentését célzó beruházásokat – például biomassza kazán beépítését – a kormányzat 50 milliárd forinttal támogatta.

Fazekas Sándor kifejtette, európai uniós operatív programok keretében támogatni kívánják az épületek hőveszteségének csökkentését, az intézmények hűtési és fűtési rendszereinek korszerűsítését. A megújuló energiaforrások igénybe vételét – pl. biomassza kazán használatát – ugyanígy kívánják ösztönözni, ahogyan figyelmet fordítanak az épületeken belüli világítási rendszerek átalakítására is. Mindezzel a károsanyag-kibocsátás nagyarányú csökkentését szeretné Magyarország elérni, s a megszületendő törvény is ezt segíti majd elő.

Cégkereső

 

Keresés a cikkekben